Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada Türkiye’de bulunan bilişim altyapısının yerelleştirilmesi adına çalışmalar başladı.

İnternet Altyapısı Yerelleştiriliyor

Bir süredir devlet kanadından gelen açıklamalarda Türkiye’deki internet verilerinin Türkiye’de bulunan veri merkezlerinde tutulması konusuna dikkat çekiliyordu. Bu durum üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı açıklamada Türkiye’nin internet altyapısının yerelleştirilmesi konusunda çalışmaların başladığını söyledi.

Veriler Türkiyede Barındırılacak

Konuyla ilgili verilerin ülkemizde barındırılmasına dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, öncelikli hedefin Facebook, Twitter ve Instagram gibi ağlarda Türk kullanıcıların verilerinin Türkiye’de tutulması olduğunu böylelikle de vatandaşların bilgilerinin daha güvende olacağını açıkladı. Bakan bununla ilgili olarak yerli veri merkezlerinin kurulması çalışmalarının hızlandırıldığını belirtti.

Aynı zamanda Arslan, yerli veri merkezlerinin sayısının artmasıyla birilkte ortaya çıkan istihdam ihtiyacına bağlı olarak yeni iş fırsatları açılacağını da söyledi.