Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk özlü, ilk yerli haberleşme uydumuz olan Turksat 6A’nın 2019 yılında hazır olmasını planladıklarını açıkladı.

Açıklama Bakan Özlü’den Geldi

Ülkemizde iletişim teknolojileri konusunda en önemli çalışmalardan biri olan ilk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile ilgili açıklama Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’den geldi.

Tübitak Uzay 12 Yıl İçinde Dünya Standartlarını Yakalayacak

İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Global SatShow’da açıklama yapan Özlü, Türksat 6A uydusunun 2019 yılında bitirileceğini açıklarken TÜBİTAK UZAY’ın hedefinin 12 yıl içerisinde dünya standartlarına uygun en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmak olduğunu söyledi.

Ayrıca Özlü, açıklamalarında Türksat 6A uydusunun üretiminde özel sektörle daha fazla işbirliği yapmak istediklerini de söyledi.

Türkiye Dünyada Üretim Merkezi Konumunda

Türkiye’nin otomotiv, tekstil, hazır giyim ve makine gibi sektörlerde oldukça başarılı olduğunun altını çizen Bakan Faruk Özlü aynı zamanda Türkiye’nin uzay, havacılık, savunma, enerji, gıda ve biyoteknoloji gibi sektörlerde de önemli bir yer edinmek istediğini ve bu yönde çalışmaların devam ettiğini açıkladı.