Bu sözler BTK başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’a ait. Dr. Sayan, attığı bir tweette WhatsApp’in gerektiğinde mesajları okuyabildiğini ve şifreyi de çözebildiğini söyledi.

Bir Açıklama da BTK Başkanından

Önceki günlerde WhatsApp’te önemli bir açığın meydana çıktığını ve bu açık sayesinde de WhatsApp’in kullanıcıların mesajlarına kolaylıkla erişilebildiği ortaya çıkmıştı. Bu konuya dair bir açıklamada ülkemizde en yetkili kurumlardan biri olan BTK’nın başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’dan geldi.

Ömer Fatih Sayan tarafından Twitter üzerinden gerçekleştirilen açıklamada WhatsApp’ın uçtan uca şiferle yöntemiyle korunan mesajları okuyabildiğini, bu mesajlara erişmek için şifreleri cihazın hafızasına saklanan anahtar yardımıyla çözdüğünü söyledi.

WHATSAPP,uçtan uca şifrelenen MESAJLARINIZI “gerektiğinde”OKUYABİLİYOR. Cihazın hafızasında saklanan bir “anahtar”yardımıyla ŞİFRE ÇÖZÜLÜYOR

— Dr. ÖMER FATİH SAYAN (@ofatihsayan) 14 Ocak 2017

Reklamlar Kullanıcıları Özel Kılıyor

Belki “WhatsApp benim mesajlarımı okuyup ne yapsın, onlar önemli kişilerin mesajlarını okur” şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak aslında siz de herkes gibi reklamlar gördüğünüz için özel birisiniz. WhatsApp bu mesajları gerçekten okuyor mu bilmemeyiz ama bu mesajlar okunuyorsa muhtemelen geliştirilen yazılımlar bu mesajlarınızı okuyor, buradan belli iletileri ayırt ediyor ve Facebook ya da Instagram gibi diğer Facebook’a ait platformlarda sizin ilginizi daha da çekebilecek reklamlar görmenize olanak tanıyordur.

WhatsApp Bilgileri 3. Kişilerle Paylaşmıyor

Bunun dışında bizim ülkemizde pek sık görülen bir durum değil ancak genellikle bazı ülkeler bir suça karıştığı düşünülen şüphelilerin sosyal ağlardaki özel bilgilerini şirketlerden isteyebiliyor. Bu tarz bir durumda da WhatsApp özel bilgilerinize erişebilir. Tabii WhatsApp, şirket politikası gereği hiçbir kullanıcının özel bilgilerinin 3. şahıslarla hiçbir şekilde paylaşılmayacağını söylüyor.