Çinli e-ticaret devi Alibaba, bu yıl da Yalnızlar (Bekârlar) Günü‘nü büyük bir kazançla kapatmak üzere. Geçen yıl 11 Kasım’ın ilk 8 dakikasında 1 milyar dolar satış yapan Alibaba, bu ilk iki saatte tam 7 milyar dolarlık satış yaptı.

İki Saat İçerisinde 7 Milyar Dolarlık Satış

Çin’in en büyük e-ticaret çılgınlığı olarak bilinen Yalnızlar Günü, elbette Alibaba için oldukça karlı geçen bir gün ve bugüne özel çeşitli indirim kampanyalarına sahne oluyor. Gelen ilk bilgilere göre Alibaba, ilk iki saatte 7 milyar dolarlık satış yapmış ki bu tutar geçen yılın tüm günlük satışının neredeyse yarısına denk düşüyor.

İlk 12 saatte 12 milyar dolarlık işlem yapan Alibaba için saatte 1 milyar dolarlık satış yaptığı söylenebilir. Gün sonu satışlar 20 milyar dolara ulaştı.

Günün Kazancı 2014 Yılı Facebook Gelirlerinden Fazla

Geçen yıldan örnek verecek olursak, 11 Kasım 2015’in ilk 8 dakikasında 1 milyar dolarlık satış yapan Alibaba, 1 saat içinde 3,9 milyar dolar ilk 12 saat içinde 9 milyar dolar satış yapmıştı. Günü ise 14,3 milyar dolar ile kapatmıştı.

Bu tutar Facebook’un 2014 yılı gelirinden fazla olsa da Alibaba’nın satış tutarının tamamını gelir olarak hanesine yazmadığını belirtmekte fayda var. Zira bu tutar brüt değer olarak kayıtlara geçiyor ve Alibaba gelirlerinin esas kısmını reklamlardan elde ediyor. Elbette şirket bu günün reklamını yapmak için de belli bir pazarlama bütçesi ayırıyor.

E-Ticaret 2018’de Çinde 1.57 Trilyona Ulaşacak

Çin’de geçen yıl yapılan toplam 11 Kasım satışlarının toplam tutarı bir önceki yıla göre yüzde 36,2 oranında artarak 3,8 trilyon yuan yani 55,7 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiş. Analistler hızla büyüyen Çin e-ticaret pazarı hacminin 2018’de 1,57 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.