Gök bilimciler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda gezegenleri oluşturan maddenin ne olduğu ortaya çıkarıldı. Bu araştırmaya göre gezegenler, soğuyan yıldızlar sonrası uzaya saçılan tanelerden ortaya çıkıyorlar.

Gezegenlerin Temeli Başka Gezegenler Mi?

Daha önce güneş sisteminde yer alan gezegenlerin temel maddelerinin herhangi bir belirginlik göstermeyen dev yıldızlardan geldiği biliniyordu ancak bu parçalar nedir ne değildir bunlarla ilgili ne bir bilgi, birden fazla kuram ortaya atıldığı için ortaya çıkarılamamıştı.

Kaynak Soğumuş Yıldız Tanecikleri

Şimdi ise Nature Astronomy isimli dergide yayınlanan çeşitli araştırmalara göre gök bilimciler bir araya gelerek Güneş Sistemi’ni ortaya çıkaran parçacıkların soğmuş yıldızlardan artakalan tanecikler olduğunu keşfetti.

Füzyon Tepkimeleri Sanılandan Çok Büyük

Çalışmada kırmızı cüceler adıyla da anılan soğmasına rağmen hala düşük derecede enerji yayan belirsiz dev yıldızlarda gerçekleşen füzyon tepkimelerinin sanılandan iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Göktaşı Kalıntıları İncelendi

Bu tepkimeleri İtalya’da bulunan Yeraltı Nükleer Astrofizik Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri deneylerle gözlemleyen bilim insanları bu esnada açığa çıkan tepkimelerin aynı zamanda kadim gök taşı kalıntılarının arasında yer alan taneciklerin oluşumunu da açığa kavuşturduğunu savundu.

Aslında bu olay küçük taneciklerin bu kadar büyük gezegenleri nasıl meydana getirebileceğini düşündürse de bahsi geçen belirsiz dev yıldızların Güneş’in yaklaşık 6 katı büyüklüğünde olduğu biliniyor. Bu nedenle de bu dev yıldızlardan artakalan parçacıklardan gezegenlerin oluşması pek de sürpriz değil.