Dünyanın en değerli markaları listesinde bir süredir zirvenin sahibi olan Apple şirketiydi, Apple’ın sektördeki önemli rakiplerinden biri olan Google tarafından birinciliği elinden alındı.

Teknoloji Dünyayı yönetiyor

Teknoloji sektörünün devleri, iş dünyasını da domine etmeye devam ediyor. Gerek dünyanın sayılı milyarderleri, gerekse değerleri dolayında en popüler şirketler, hep teknoloji sektöründen çıkmakta.

Google’dan %24’lük Artış

Hatta bu devler sektöre ağırlıklarını öylesine koymuşlar ki, zirvedeki birini yalnızca en büyük rakiplerinden olan, aynı sektördeki bir diğer firma indirebiliyor. Bağımsız danışmanlık firması Brand Finance’ın yayınladığı 2017 yılı Global 500 adlı rapora göre, geçtiğimiz yıla kıyasla marka değeri bağlamında %24’lük artış ile 109,5 milyar dolara yükselen Google, Apple’ı bu sefer geçmeyi başarmış.

Apple 6 Yıllık Liderliğini Kaybetti

Geçtiğimiz yıla kıyasla %27’lik azalma ile değeri 107,1 milyar dolara düşen Apple Inc., artık ‘Dünyanın En Değerli Markaları’ listesinde Google’ın gerisinde, ikinci sırada bulunmakta. Bu sonuç ile birlikte, 2011 yılından beri üst üste 6 yıl boyunca zirvede olan Apple’ın da bu serisi bozulmuş durumda.

Brand Finance’ın raporunda oldukça çarpıcı notlar da yer almakta. Bunlardan en fazla dikkat çekenlerinden biri Apple ile alakalı. Rapora göre Apple, müşterilerinin iyi niyetini aşırı derecede sömürmüş durumda.

Müşteriler Apple’a Olan Güvenini Kaybetti

“Apple Watch gibi yeni ürünler önemli gelir oluşturmakta başarısız oldu ve şirket tüketicilerinin arzuladığı yenilikçi teknolojileri ortaya koyamadı” ifadesine de yer verilen raporda, müşterilerin firmaya olan güveninin de azalmaya başladığı belirtilmiş. Ancak tüm bunlara karşın Apple, 78,4 milyar dolar gelir ve 17,89 milyar dolar kâr beyanı ile son çeyrekte rekor kırmayı da başarmış.

Amazon Yükselişini Sürdürüyor

Bir diğer dünya devi markalardan olan ABD’li e-ticaret şirketi Amazon, listede üçüncü sırasını korumaya devam etmiş. Amazon’un geçen seneye göre gösterdiği artış tam %53 oranında. Bu artış ile beraber Amazon, marka değerini 106,4 milyar dolara çıkarmış.

Rapora göre önümüzdeki 18 ay için bir planlama yapan ve bu planlama doğrultusunda ABD’de 100 bin kişilik yeni istihdam yaratmayı amaçlayan Amazon, önümüzdeki sene zirvenin yeni sahibi olabilir.