2013 yılında ilk adımları atılan yerli helikopter, 2017 yılında yapılacak olan IDEF 2017’de sergilenecek.

Yerli Helikopter Geliyor

Son yıllarda yerli üretim noktasında güzel gelişmeler gelmeye de devam ediyor. Şimdiye kadar otomobil, silah ve İHA noktasında duyurulan gelişmeler, şimdi de 2017’de yerli helikopter ile devam edecek. 26 Haziran 2013 tarihinde TUSAŞ ve SSM ortaklığı ile başlayan proje artık son aşamaya gelmiş durumda.

2018 Yılında Sağlık Bakanlığı Kullanacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bulunan UH-1 tipi helikopterlerin yerine geçecek olan bu yeni yerli helikopterimiz 2017’deki IDEF’de sergilenecekken 2018 yılında ise önce TSK ardından Sağlık Bakanlığı’na kademeli olarak teslim edilecek.

İlerleyen Yıllarda Yerli Motor Kullanılacak

5 ton ağırlık ve 20.000 feet irtifa gibi özelleri bulunan helikopter, 120 knot hız ile 2 pilot ile 12 yolcuya kadar kapasiteye sahip. TUSAŞ, ASELSAN yapımı olacak olan bu helikopterin sadece motoru Honeywell ve Rolls-Royce ortak şirketi olan LHTEC firması tarafından üretilecek. Ancak ilerleyen yıllar için TEI’nin yerli motor çalışması da devam ediyor. Yani ilk aşamada Amerikan ve İngiliz markalarının motoru olacakken daha sonraki aşamada motorun da yerli olarak üretilmesinin ardından %100 yerli bir helikopter olacağının da altını çizelim.