Volkanik bir dağ tarafından oluşturulan çamur tabakanın üzerinde binlerce yıl boyunca şekillerini koruyabilen ayak izleri, bilim çevrelerince de hazine olarak görülebiliyor.

İzler Yaklaşık 19.000 Yıllık

Afrikada bulunan araştırmacılar tarafından antik çağlara ait olan ayak izleri ortaya çıkarıldı. Yaklaşık olarak 19 bin yıllık olduğu söylenen bu ayak izleri, araştırmacılara döneme dair de bazı ipuçları sunmakta.

Ayak İzleri 400’den Fazla

“Tanrının Dağı” olarak da bilinen Maasai Volkanik Dağı’nın yaklaşık olarka 15 KM uzağında yer alan 400’den fazla ayak izi de neredeyse yarım futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılmış durumda.

Tanzanya sınırları içerisinde yer alan bu bölgede, aynı zamanda Natron Gölü de yer almakta ve bulunan bu izlerin aynı tarihlerde ortaya çıktıkları düşünülüyor.

Bulunan İzler Adeta Hazine Niteliğinde

Volkanik dağın oluşturduğu çamur yüzey üzerinde bulunan izler, Afrika kıtasında döneme ait pek fazla iz bulunmadığı için, adeta birer hazine niteliğindeler. Bulunan izlerden bazıları, ait olduğu kişinin yürüme hızıyla bilgiler sağlarken, bazılarıysa, ayak başparmağı kırık bir insana ait olduğu gibi ilginç veriler sunmakta.

Büyük Bir Göç Hazırlığında Olabilirler

Çoğunluğu kadın ve çocuklara ait olduğu belirlenen izler gösteriyor ki; onlarca insanlar bölgenin güneybatısına doğru, şu anda belirlenemeyen bir yere gitmektelermiş. Ve çamur yüzey sayesinde, her bir adımın izleri bugün bile takip edilebilir nitelikte.

Çamur Ayak İzlerinden Daha Eski

Önceleri çamur yüzeyin, volkanik dağdan gelen lavların küllerin üzerine yağmur yağmasıyla oluştuğunu düşünülüyordu ki; bu da ayak izleriyle küllerin yaşının aynı olması anlamına geliyordu. Yani 120.000. Ancak yüzey üzerinde yapılan araştırmalarla anlaşıldı ki, çamur tabaka aslında volkanik dağdan akmakta olan suyla birlikte bölgeye yayılmıştı. Yani çamur, ayak izlerinden daha önce oluşmuştu.

Bölgenin Güvenlik Altına Alınması Bekleniyor

Araştırmacıların, bugüne dek görülenin aksine, çok fazla sayı ve çeşitlilikte ayak izinin bir arada olması sebebiyle “dans pisti” lakabını taktıkları bölge, Afrikalı atalarımızın nasıl bir yaşam sürdüklerini araştırabilmek adına büyük önem taşıyor.

Araştırmacılar ayrıca, ayak izlerinin korunması ve araştırmaların ileri düzeylere taşınabilmesi için güvenli bir alana taşınması gerektiğini belirtirken, Tanzanya Hükümeti de şu an için bölgeyi tel örgülerle çevirmiş durumda.