Havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin’in roketi canlı yayında fırlatılacak ve fırlatma işlemi Steam üzerinden canlı yayınlanacak.

New Shepherd Bugün Fırlatılacak

Amazon kurucusu olarak da bilinen Jeff Bezos tarafından kurulan havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, New Shepherd yani bir diğer adıyla çoban adını verdikleri roketi tekrardan 4 Ekim’de yani bugün saat 10:50 de canlı yayınla uzay eşiğine fırlatacak.

Uzay Eşiği Nedir?

Uzay eşiği, dünya yüzeyinden yaklaşık 100 km yükseklikte bulunan ve dünyanın yer çekiminin sona erdiği, uzayın başladığı sınırdır.

Son Uçuş 2015 Kasımında Gerçekleşti

En son uçuşunu 2015’in Kasım ayında gerçekleştiren New Shepherd, yarın yapacağı uçuş için endişe de oluşturmakta. Çünkü bu uçuş roketin ilk insanı uçuşu olacağı için hem rokette bulunan insan hem de kara gözlemcileri açısından tedirginlik yüksek seviyede. Diğer yandan ekibin içini rahatlatan en önemli şey ise Shepherd’in önceki uçuşunda parçalara ayrılmadan sapa sağlam bir şekilde yer yüzüne iniş yapmayı başarmış olması.

Canlı Yayınlanacak

Havacılık ve uzay araştırmaları açısından oldukça önemli olan bu olay, yarın Steam üzerinden canlı şekilde yayınlanacak..