Samsung, başına bir ton dert açan Galaxy Note 7’den vazgeçmiş değil. Yani Note 7 cihazlar yeniden satışa çıkıyor denilebilir.

Garanti Şartları Sınırlı Olabilir

1 ay kadar önce, geçtiğimiz yılın mobil cihaz sektöründeki en büyük hayal kırıklığı olan Note 7’nin ‘refurbished’ olarak geleceğinden sıkça bahsediliyordu. Bu ‘refurbished’ olayının da ne olduğunu açıklamak gerekirse; Türkçe manası “Yenilenmiş” olan bu terim arızalı cihazın marka tarafından hatalı aksamlarının düzeltilerek daha uygun fiyata satılması olarak adlandırılıyor. Garanti şartları daha sınırlı olan bu cihazlarda sorun yaşanma olasılığı ise normal bir telefondan genellikle farksız olmakta.

Greenpeace Baskı Yapmıştı

Samsung, daha önceden Note 7’lerin tamamen toplandıktan sonra tekrar satışa çıkmayacağı konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Fakat şirket, fikir değiştirmiş gibi görünüyor. Mobil Dünya Kongresi’nde Greenpeace protestocuları, toplanan 4.3 milyon Note 7’nin doğaya zarar vermeyecek şekilde geri dönüşüme tabii tutulması yönünde Sasmung’a baskı yapmıştı. Güney Koreli şirket de daha sonrasında telefonların çevreye duyarlı bir şekilde geri dönüştürülecekleri konusunda teminat vermişti.

Geri Dönüşüm Firmalarından Yardım Alınacak

Bu teminat, üç ilkeden oluşuyor. İlk olarak toplanan Note 7’lerin parçalarının test cihazlarında kullanılmak için ayrılacak. Bu parçalar arasında telefondaki yarı iletkenler ve kamera modülleri de bulunmakta. İkinci ilke ise telefonların bakır, nikel, altın ve gümüş gibi parçalarının bu konuda uzmanlaşmış geri dönüşüm firmaları kullanılarak geri dönüştürülmesi.

Yenilenmiş Note 7’lerde Batarya Küçülecek

Üçüncü ve meraklılarını en fazla ilgilendiren ilke ise, Note 7’lerin yeniden satışa sunulması. Bunun için Samsung, yenilenmiş ve geri dönüştürülmüş parçaların da yardımı ile belli sayıda satışa sunma ya da kiralama amacı ile, -muhtemelen- daha küçük bataryalar barındıran Note 7’ler üretecek.

Yakında Galaxy S8 Piyasaya Çıkacak

Tabi bu yenilenmiş Note 7’lerin ne zaman ve hangi pazarlarda satışa sunulacağı hala bir soru işareti. Birkaç gün sonra Samsung, yeni amiral gemisi olan cihazı Galaxy S8’in tanıtımını gerçekleştirecek. O sebepten ötürü Note 7 hamlesinin gelmesi için en uygun zaman, yaz ayları olarak görülmekte.

Note 8 Yüksek Fiyatı Nedeniyle Alınmıyordu

Ancak yaz aylarında da bu kez bir başka amiral gemisi cihazı Note 8 görücüye çıkacak. O sebeple Samsung’un Note 7’yi, Note 8’i yüksek fiyatı sebebi ile alamayan müşterileri çekme amacıyla kullanması beklenebilir.

Tabi Note 8’in yüksek fiyatla geleceği pazarlar da bu bağlamda genellikle Hindistan, Afrika ve Orta Doğu olarak karşımıza çıkmakta. Elektronik cihaz konusunda vatandaşın en çok belini büken ülkelerin başında gelen Türkiye için de Güney Koreli şirketin böyle bir hamle yapması pek sürpriz olmaz denilebilir.