Facebook’un internet konusunda devrim niteliğinde adımlar atmasına imkan tanıyacak olan insansız hava aracı test uçuşunu tamamlamak üzereyken yere çakıldı.

Test Uçuşu Sırasında Yere Çakıldı

Facebook tarafından internet bağlantısının ulaşmadığı bölgelere, radyo sinyalleri aracılığıyla internet hizmeti sunması amacıyla geliştirilen insansız hava aracı Aquila, test uçuşu sırasında yere çakıldı.

Kanat Genişliği Boeing 737’den Büyük

Kanat genişliği bakımından Boeing 737’den bile büyük olan Aquila, normalde 30 dakikalık bir test uçuşu gerçekleştirecekti. Fakat uçuşun planlanandan daha da iyi gitmesi üzerine mühendisler, Aquila’nın havada kalma süresini uzatma kararı aldılar.

Havanın Isınması ve Rüzgarlar Sebep Olmuş Olabilir

30 dakikadan 90 dakikaya çıkarılan uçuş süresinin ilk bölümlerinde başarılı bir iş gerçekleştiren Aquila, beklenmeyen rüzgarlar ve havanın ısınması sonucunda yere çakıldı ve hava aracı büyük ölçüde zarar gördü. Havanın ısınmasının ne gibi bir problem teşkil ettiğini merak ediyorsanız; Aquila, güneş enerjisi ile çalışmakta. Ve havanın sıcaklığında oluşan ani değişimler, hava aracında termal değişikliklere neden oluyor.

Daha Yeni Sürümü Geliştirilecek

İnsansız hava aracının yere çakılmasında otopilot kontrollerinin de etkisiz kaldığı düşünülmekte. Düşüş üzerinde analizlerine devam eden Facebook mühendisleri, 2-3 ay içerisinde özellikle otopilot konusunda geliştirilmiş bir versiyonu uçurmayı planlamaktalar.