ABD’de alınan yeni bir kararla birlikte düşük hızda ilerleyen elektrikli ve hibrit araçlara yayalar tarafından fark edilmesi amacıyla “ses çıkartan” cihazlar entegre edilecek. Bu kararın tüm ülkelerde uygulanması hedefleniyor.

Fosil Yakıtlar Gelecekte Tükenecekler

Geleceğimizde fosil yakıtların tükeneceği, insanoğlunun tüketim alışkanlıklarına bakılarak çok net denilebilir. Bu durumun farkında olan otomobil üreticileri çevreye minimum ölçüde zarar veren alternatifler geliştiriyorlar, tıpkı elektrikli araçlar gibi.

Sessiz Araçlar Kazalara Sebep Olabiliyor

Fosil yakıtlı motorun bulunmadığı bu araçlar sessiz sedasız çalıştığı için -özellikle yavaş gittiklerinde-, yayalar için ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple ABD’nin Ulusal Otoyol ve Trafik Güvenliği İdaresi, elektrikli tüm araçların 2019 yılına kadar saatte 30 km’nin altında seyir ettiklerinde ses çıkarmalarını zorunlu kıldı.

Yayalara Çarpan Araç Sayısında Artış Gözlendi

2012 yılında yapılan bir analiz, saate 55 km’nin altındaki hızda giden elektrikli ve hibrit araçların fosil yakıt kullanan otomobillere göre yayalara çarpma oranının %36, bisikletlilere çarpma oranının ise %66 daha fazla olduğunu gösteriyor. Aradan 4 yıl geçmesinin ardından böyle bir karar alınması ve bunun için araç sahiplerinin önünde 3 yıl bulunması, sanki biraz geç kalınmışlığın göstergesi gibi geldi bana.