BTK Başkanı, Dr. Ömer Fatih Sayan’ın açıklamasına göre com.tr, net.tr ve org.tr uzantılı alan adalrı ilk gelen alır prensibine bağlı olarak satışa sunuculacak.

Şu anda TR Uzantılı Domainler Tescil Gerektiriyor

Bildiğiniz gibi günümüzde, .com, .net ve .org gibi onlarca alan adı mevcut. Bu gibi alan adlarını tescillemek için herhangi bir evrağa ihtiyaç duymuyorsunuz. O alan adı daha önceden birisi tarafından alınmamışsa belirli bir ücret karşılığında o alan adını tescil edebiliyorsunuz. Ancak şu anda “.tr” uzantılı alan adları sadece marka tescili olan ya da kurum olduğunu kanıtlayanların evraklarınun sağlanması ile birlikte alınabiliyor.

Yakında Herkes Sahip Olabilecek

Bu konuyla ilgili Türkiye DNS Platformu’nda açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Faruk Sayan, artık belgeyle tescil edilebilen bu alan adlarının “ilk gelen alır” prensibiyle satılacağını söyledi. Yani uygulamanın başlamasıyla birlikte herhangi bir evrak gerekmeden kullanıcılar “.com.tr, .net.tr ve .org.tr” alan adlarını tescilleyebilecek.

Bazı Sorunlar Ortaya Çıkabilir

Bu uygulamanın başlamasıyla birlikte evraklarla uzayan süreç hem artık olmayacak hem de alan adlarının tescillenmesi konusunda evrak karşmaşası yaşanmayacak. Tüm bunlara rağmen daha önce bu alan adları belgelerle tescillendiği için insanlar bu alan adlarının resmi bir iştiraka ait olduğunu düşünerek alan adlarını daha güvenli olarak değerlendirebiliyor.

Bu durumla birlikte alan adları herkes tarafından tescilleneceği için bazı kişiler bu uygulamayı kötüye de kullanabilir. Bu konuyla ilgili nasıl bir önlem alınacağı ise uygulamanın başlamasıyla netleşecek.