2012 yılında Cezayir’de bulunan ve kaynağının Mars olduğu anlaşılan bir göktaşı üzerinde yapılan incelemeler sonucunda Mars’taki bir volkanın 2 milyar yıl boyunca aralıksız bir şekilde patladığı keşfedildi.

Güneş Sistemindeki En Büyük Volkan Marsta

Tıpkı dünyamızda olduğu gibi Mars’ta da sayısızca volkan bulunuyor. Hatta Mars, güneş sisteminde yer alan en büyük volkan olan Olympus Mons’a da ev sahipliği yapıyor. Bu volkan tam anlamıyla 27 km uzunluğa sahip. Araştırmacılar, Mars volkanlarının büyük olmasının yanı sıra patlama sürelerini uzunluğu açısından Dünya’daki volkanlardan farklı olduklarına dair bir kanıt buldu.

2012 Yılında İlk Keşif

2012 yılında Cezayirde, avuç içine sığabilecek kadar küçük ve sadece 200 gram ağırlığında olan sıradışı bir göktaşı bulundu. Bilim adamları, bu göktaşını Kuzeybatı Afrika 7635 olarak adlandırdı ve bu göktaşı, Mars volkanları hakkındaki bazı merak uyandıran gizemlerin anlaşılmasını sağladı.

Göktaşları 500 Milyon Yıl Öncesine Ait

Bu göktaşının incelemesiyle elde edilen bulgular, Science Advances adlı dergi de yayınlandı. Göktaşının analizi, bilim insanlarını yaklaşık 2,4 milyar yıl öncesine götürdü. Bu oldukça şaşırtıcıydı, çünkü kaynağının Mars olduğu tespit edilen 100 göktaşından 10 tanesi, Kuzeybatı Afrika 7635 adlı bu göktaşıyla aynı gruptandı ve bilim adamları, bu 10 göktaşının da yaklaşık 500 milyon yıl öncesine ait olduklarını söylüyorlardı.

Volkan En Az 2 Milyar Yaşında

Kuzeybatı Afrika 7635’in de aralarında bulunduğu bu 11 göktaşının hepsi, yaklaşık olarak 1,1 milyon yıl boyunca kozmik ışınlara maruz kalmıştı. Fakat, Kuzeybatı Afrika 7635 ve diğer 10 göktaşı arasındaki yaş farkı, belirli bir volkanın patladığı yerde en az 2 milyar yıllık bir süre olduğu anlamına geliyor.