Teslanın version 8 olarak da bilinen güncellemesi Tesla Models S ve Model X otomobillere yeni yetenekler kazandıracak gibi.

Güncellemeler Gelecek Hafta Gelebilir

Güncellemelerin 1 ya da 2 hafta içerisinde dağıtılacağını açıklayan Tesla Version 8 yazılım güncellemesiyle birlikte beraber, Tesla araçlarına pek çok yeni özellik katacak gibi görünüyor.

Autopilot Özelliği Güncelleniyor

Bu gelişmelerden belki de en önemlisi autopilot özelliğine gelmekte. 2014 Kasım tarihinden itibaren üretilmiş olan bütün Model S ve Model X arabalarında bulunan bu özellik, aracın kendi kendisini kullanmasını sağlayan ve hızını, direksiyonu ve diğer sürüş özelliklerini haritalama, radar ve sonar algılayıcıların birleşimi sayesinde sürüş şartlarına göre ayarlamasına da imkan tanıyor. Version 8 ile birlikte bu arabalar tamponda yer alan radar algılayıcıdan çok daha fazla faydalanmış olacak.

Aracın Radarından Alınan Bilgiler Yeterli

Çoğu yarı otonom sürüş sistemi, benzer algılayıcı grupları ile çeşitli durumlara karşı hazır olmayı amaçlarken, belki de en önemlisi, bir algılayıcıdan gelen veriyi bir başka algılayıcının verisini kontrol etmek için kullanıyor. Tesla’nın söylediğine göre bu güncelleme ile beraber Autopilot sisteminin, sadece aracın radarından aldığı bilgiler karar vermek için yeterli olacak. Ayrıca araç, yoldaki diğer Tesla’lardan da yardım alarak etrafındaki yol işaretleri ve benzeri detayları öğreniyor.

Elon Musk: Saf Verimlilik Arttı

Elon Musk, yaptığı bir basın açıklamasında “yanlış pozitifleri” radar ile ortadan kaldırabileceklerinden emin olmadıklarını, ancak pek çok analiz ve radar için sürücü güncellemesi ile beraber saf verimliliğin arttığını söylerken, artık bu verimlilik ile “filo öğrenimini” birleştirerek yanlış pozitifleri, yanlış frenleri ve benzeri sorunları ortadan kaldırabileceklerine inandıklarını söylemekte.