CERN Laboratuvarlarında yaklaşık olarak 20 yıldır çalışmalar gerçekleştirilmekteydi. Bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Bilim insanları, antimaddeye ışık göndererek anti-madde’nin dalga boyunu ölçebildiler.

Çalışmalar 20 Yıldır Devam Ediyor

Bugün Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre ALPHA raporlarında, bir antimadde atomunun ışık spektrumunun ölçüldüğü belirtildi. Bu başarı, antimadde teknolojisinin tamamen başka bir boyuta ulaştığının göstergesi. 20 yıldır devam eden çalışmalar, CERN’in antimadde ekibi tarafından sürdürülüyordu

14 Antihidrojen Atomu Ölçülebildi

Çalışmanın temelinde normal hidrojen ile antihidrojen atomlarından elde edilen verilerin karşılaştırılması yatıyor. Bilim insanları, lazer ışınlarını antihidojene gönderiyor ve ışığın spektrumunu ölçüyorlar. Aynı işlemi hidrojene de yaparak elde edilen tüm verileri karşılaştırıyorlar. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca her 15 dakikada bir olmak üzere, toplamda 25.000 antihidrojen atomu oluşturabildiler. Bunların yalnızca 14 tanesinin ölçümü yapılabildi.

Bu çalışma, evrenin temellerini anlamamızı sağlayabilir. Ekip üyelerinden Jeffrey Hangst “20 yılın sonunda birşeyler yaptığımızı söyleyebilmek rahatlatıyor” ifadelerini kullandı.