Microsoft’un bundan tam 1 sene önce kullanıma sunduğu Windows 10, söylenene göre şimdiye kadar geliştirilmiş olan en iyi Windows sürümü. Sadece bir senede 100 milyondan daha fazla cihaza yüklenen Windows 10’u hala almadıysanız, 29 Temmuz tarihi, bu işletim sistemini ücretsiz olarak edinebileceğiniz son tarih. Windows 10’a geçiş yapmayı düşünmüyorsanız, işte kararınızı değiştirebilecek 5 neden:

1) Cortana

Cortana, diğer kişisel dijital yardımcılardan çok daha zeki ve kullanışlı. Eğer bilgisayarınızı ses komutlarıyla yönetmeyi hayal ediyorsanız, bunu yapabilmeniz için Windows 10’a geçiş yapmanızı ve Cortana’nın keyfini sürmenizi tavsiye ederim (Windows 10 Cortana güncellemesi haberimize bakmanızda fayda var).

2) Stylus

Pek çok kişinin kullanmadığı, fakat bolca yazı yazan ve çizim yapan kullanıcılar için vazgeçilmez donanımlardan birisi olan Styluslar, Windows 10 ile tamamen uyumlu bir şekilde çalışabiliyorlar.

3) Yüz tanıma sistemi

Eğer güvenliğe ve gizliliğe önem veriyorsanız, bilgisayarınızın başkası tarafından karıştırılmasını istemiyorsanız ve çoğu kişi gibi parola kullanımından nefret ediyorsanız, Windows 10’un yüz tanıma sistemi tam da size göre. Oldukça iyi bir şekilde çalışan yüz tanıma sistemi, 1. yıl güncellemesiyle birlikte belirlediğiniz güncellemelere giriş yaparken de kullanılabilecek.

4) Microsoft Edge

Internet Explorer’ın ne kadar kötü olduğunu fark eden Microsoft, bu internet tarayıcısında yaptığı hataları Microsoft Edge’de tekrarlamamış ve kullanıcılarına hızlı, kullanışlı, pratik bir tarayıcı sunmayı başarmış.

5) Başlat Menüsü

Windows XP ile kalbimizi kazanan Başlat Menüsü, sonraki Windows sürümlerinde farklı şekillere büründü ve tüm pratikliğini kaybetti. Bu konuda yanlış bir hamle yaptığının farkına varan Microsoft, Windows XP’den hatırladığımız Başlat Menüsü’nün daha gelişmiş ve kullanışlı haline Windows 10’da yer verdi.